Custom Text

People

Student Innovators Shine During the 29th Annual SCI://TECH Expo

By  | 

CONROE, TX – The four weekends of STEM programming that made up the 29th Annual SCI://TECH Exposition wrapped on February 16 with the Consolidated Communications Junior High Engineering Design Competition. Education for Tomorrow Alliance (EfTA) and the Conroe Independent School District engaged 4,500 students through 13 science, technology, engineering, and math activities over four weekends with the support of community volunteers.

Congratulations to the following first place student winners!

Chevron Phillips Chemical Senior Vice President Ron Corn, EfTA Board Chair Debbie Kaschik, Grand Award Winner Kabir Jolly, and CISD Superintendent Curtis Null at the SCI://TECH Awards Ceremony.

Anadarko Senior High Science Bowl

Boone Beyer, Travis Ford, Joshua Lazaro, & Sawyer Liner

Chevron Phillips Chemical Senior High Science Fair

  • Jamisen Coumbe, 9th Grade Division Earth/Space
  • Alejandro Flores, 9th Grade Division Physics & Astronomy
  • Faith Foster, 9th Grade Division Energy and Transportation
  • Nadia Generes, 9th Grade Division Engineering: Chemical
  • Maxime Grousseau, 9th Grade Division Engineering: Aerospace
  • Makenzie Grutkowski,9th Grade Division Animal Science
  • Kwesi Halm, 9th Grade Division Chemistry
  • Luc Huyn, 9th Grade Division Biochemistry/Microbiology
  • Yasmin Jackson, 9th Grade Division Environmental Science
  • William Kaiser, 9th Grade Division Computer Science, 9th Physical Science Grand Award
  • Annika Leong, 9th Grade Division Medicine/Health
  • Michael Menezes, 9th Grade Division Mathematics
  • Mahi Patel, 9th Grade Division Behavioral/Social Science, 9th Life Science Grand Award
  • Addison Rosenbaum, 9th Grade Division Plant Science
  • Sabharinathan Senthilkumar & Jason Sharer, 9th Grade Division Engineering: Electrical/Mechanical/Civil

 

Advertisement

 

  • Jessica Svetlitski, 9th Grade Division Engineering: Materials/Bioengineering
  • Mijo Thayill Thomas, 9th Grade Division Robotics and Intelligent Machines
  • Christopher Calizzi, Senior Division Animal Science
  • Prerit Choudhary, Senior Division Medicine/Health
  • Shobha Dasari, Yashas Salankimatt, & Andrew Yu, Senior Division Engineering: Electrical/Mechanical/Civil
  • Alex Deng, Senior Division Engineering: Chemical
  • Nicholas Devault, Senior Division Energy and Transportation
  • Steven Drabbant & Jack Paylor, Senior Division Earth/Space Science
  • Michael Gerhard, Senior Division Environmental Science, Senior Life Science Grand Award
  • Ashley Gibson, Senior Division Mathematics
  • Derek He & Ian Pedroza, Senior Division Computer Science
  • Kabir Jolly, Senior Division Robotics and Intelligent Machines, Senior Physical Science Grand Award
  • Adham Kassem, Senior Division Plant Science
  • Melannie Nimocks, Senior Division Biochemistry/Microbiology
  • Mary Roccaforte, Senior Division Engineering: Aerospace
  • Sebastian Saenz, Senior Division Physics & Astronomy
  • Arman Sharma, Senior Division Engineering: Material & Bioengineering
  • Ruth Simpson, Senior Division Behavioral/Social Science
  • Ethan Yu, Senior Division Chemistry

 

Advertisement

 

Consolidated Communications Junior High Engineering Design Competition

  • Cayden Clayton & Declan Magee, 7th Grade Best Project Overall
  • Alberto Cabrera & Aidan Seymour, 8th Grade Best Project Overall & 8th Grade Best Vehicle
  • Omar Afzal, Seb Coles, & Justus Languell, 7th Grade Best Vehicle
  • Spencer Clouthier, Alisa Noro & Acacia Zhang, 7th Grade Best Journal
  • Ana Contrucci & Jasmine Gonzales, 8th Grade Best Journal

Entergy Junior High Science Fair

  • Sathvika Akula, 8th Grade Division Animal Science
  • Ela Albuz, 8th Grade Division Earth/Space
  • Marco Aranguren, 7th Grade Division Chemistry
  • Holly Ashford, 7th Grade Division Engineering: Electrical/Mechanical/Civil
  • Ashley Ball, 7th Grade Division Engineering: Aerospace
  • Mitchell Barton, 8th Grade Division Engineering: Aerospace
  • Lorelei Binford, 7th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Kaitlyn Bird, 7th Grade Division Physics & Astronomy
  • Michael Budisa & Natasha Budisa, 8th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Julia Burch, 8th Grade Division Environmental
  • Aditya Chandran, 8th Grade DivisionChemistry
  • Aditi Chopra, 8th Grade Division Energy and Transportation
  • Deborah Chu, 8th Grade Division Physics & Astronomy
  • Sophia Cristal, 7th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Naman Damu, 8th Grade Division Medicine/Health
  • Raphaela De Marchi Padovani, 7th Grade Division Chemistry
  • Bryan Farrell, 7th Grade Division Plant Science
  • Cole Farris, 8th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Eman Fayyaz, 8th Grade Division Biochemistry/Microbiology
  • Wajahat Fayyaz, 7th Grade Division Environmental
  • Julia Ferguson, 7th Grade Division Plant Science
  • Diego Flores, 7th Grade Division Engineering: Electrical/Mechanical/Civil
  • Michael Foder, 8th Grade Division Physics & Astronomy
  • Evan George, 7th Grade Division Physics & Astronomy
  • Rishab Ghosh, 7th Grade Division Plant Science
  • Suhas Guddeti, 7th Grade Division Chemistry
  • Ryan Hedengren, 8th Grade Division Plant Science
  • Luca Heo, 7th Grade Division Engineering: Chemical
  • Liam Holan, 7th Grade Division Plant Science

 

Advertisement

 

  • Lexie Hull, 7th Grade Division Medicine/Health
  • Yashasvini Jain, 8th Grade Division Plant Science
  • Ethan Kidwell, 8th Grade Division Environmental
  • Caitlin Kollar, 8th Grade Division Energy and Transportation
  • Daniela Llamosa, 8th Grade Division Chemistry
  • Charlotte Martin, 7th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Enzo Masters, 8th Grade Division Medicine/Health
  • Patrick McKenna, 7th Grade Division Plant Science
  • Rohan Mehta, 7th Grade Division Environmental
  • Hyrum Mouritsen, 7th Grade Division Medicine/Health
  • Arnav Nair, 8th Grade Division Biochemistry/Microbiology
  • Nikita Nair, 8th Grade Division Chemistry
  • Mila Nortje & Raquel Paz, 7th Grade Division Medicine/Health
  • Lauren O’Brien, 8th Grade Division Engineering: Materials & Bioengineering
  • Siddhanth Pachipala, 8th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Divya Patel, 7th Grade Division Computer Science
  • Sohi Patel, 8th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Katie Pepper, 8th Grade Division Chemistry
  • Maddy Puza, 7th Grade Division Chemistry

  • Sofi Rasmuson, 7th Grade Division Animal Science
  • Abishek Rathnakumar, 8th Grade Division Computer Science
  • Kendall Repa, 8th Grade Division Plant Science
  • Rotem Ris, 8th Grade Division Medicine/Health
  • Samantha Seeton, 8th Grade Division Engineering: Electrical/Mechanical/Civil
  • Zaina Siddiqi, 8th Grade Division Environmental
  • Lakshmi Sirangi, 7th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Pramitha Sivaprakash, 8th Grade Division Medicine/Health
  • Spencer Snarr, 8th Grade Division Physics & Astronomy
  • Wenhaver Stein, 7th Grade Division Plant Science
  • Lauren Stepanik, 7th Grade Division Environmental
  • Liam Stewart, 7th Grade Division Energy and Transportation
  • Alyssa Stroud, 8th Grade Division Engineering: Chemical
  • Samuel Tay, 7th Grade Division Medicine/Health
  • Yi Xin Tay, 8th Grade Division Medicine/Health
  • Elizabeth Topanoff, 7th Grade Division Chemistry
  • Emily Valerio, 8th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Shreyas Vatts, 7th Grade Division Biochemistry/Microbiology
  • Carson Voyles, 7th Grade Division Earth/Space
  • Ada Wang, 8th Grade Division Plant Science
  • Marco Warma, 7th Grade Division Plant Science
  • Zoe Yu, 8th Grade Division Chemistry
  • Natalie Zdroykowski, 7th Grade Division Engineering: Materials & Bioengineering

Students explore at the Huntsman Elementary Science Festival.

Junior High Science Bowl

Surya Arakere, Lauren Everett, Eman Fayyaz, Pranav Joshi & Maddie Shepherd

Lone Star College – Montgomery Biotechnology Competition

  • Sarah Kong & Alison Jin, Overall Excellence
  • Andrew Miller & Jeramiah Elizabe, Excellence in Data Analysis
  • Octavia Mudura & Micha Bermoy, Technical Excellence

Math Bowl

  • Jay Chakraborti
  • Michael Frost
  • Cadan Hanson
  • Aubree Lancial
  • Andrew Mahler
  • Ben Wissink

Students compete at the Repsol Senior High Engineering Design Competition.

Private School Science Fair

  • Jerome Agleam, 7th Grade Division Animal/Medicine/Health
  • Megan Brady, 7th Grade Division Chemistry
  • Grace Cruthirds, 7th Grade Division Biochemistry/Microbiology
  • Nathan Doiron, 8th Grade Division Computer/Math/Engineering/Robotics & Intelligent Machines
  • Aubrie Edmondson, 7th Grade Division Environmental/Earth/Plant Science
  • Caleb Erickson, 8th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Tristan Everett, 7th Grade Division Computer/Engineering/Robotics & Intelligent Machines
  • Alicia Fein, 8th Grade Division Physics/Energy/Transportation
  • Cameron Glowacki, 8th Grade Division Chemistry
  • Ryan Glynn, 7th Grade Division Physics/ Energy/Transportation
  • Aiden Preuss, 8th Grade Division Biochemistry/Microbiology
  • Audrey Sipko, 7th Grade Division Behavioral/Social Science
  • Daniel Stowe, 7th Grade Division Chemistry
  • Sofia Zeballos, 8th Grade Division Animal Science/Medicine/Health

Repsol Senior High Engineering Design Competition

  • Catherine Burr & Mikaela Wittevelt, 1st Place Overall, Top Gun Award, & Unique Design Award
  • Daniel Floris & Arman Papar, Outstanding Engineer Award
  • Nicole Swanson, Sage Weisner, & Madison Zarzour, Best Team Spirit Award & Founders Award

 

Advertisement

 

Sci.Story

Sanjan Sarang

Technical Writing

  • Michael Menezes, 9th Grade Division
  • Brendan Alam, Senior Division

SCI://TECH is a partnership among Education for Tomorrow Alliance, Conroe ISD, The John Cooper School, and other area private schools that offers 13 STEM events and competitions to K-12 students each January and February. Education for Tomorrow Alliance is a nonprofit organization dedicated to cultivating education and community partnerships that advance student success in Montgomery County, Texas. With innovative career, leadership, and STEM programs, EfTA is the portal through which business leaders can access and strengthen local education. Learn more about SCI://TECH or Education for Tomorrow Alliance’s other programs at www.efta-us.org.

Advertisement
X
X